יום חמישי, 11 באפריל 2013

טיול משפחתי בנחל עמוד


יש לנו ארץ נהדרת ויפייפיה ומבחינתי זה פשע לא לצאת לטייל כאשר האביב מגיע וכל הארץ מכוסה פריחה צבעונית.

אנחנו משפחה שנוהגת לטייל בכל עונות השנה, אבל תקופת האביב היא האהובה עלי ביותר ואין ספק שזו העונה הטובה ביותר לטייל עם ילדים, מזג האוויר אידאלי מה שמקל על הילדים את ההליכה ומקל עלינו ההורים שלפעמים מוצאים את עצמנו מתפקדים כגמלים שנושאים את העוללים המתוקים על ידיהם ואת כל הציוד שמגיע איתם.

השבוע בחרנו לטייל בנחל עמוד.בנחל עמוד תמצאו מסלול אשר מתאים למשפחות עם ילדים קטנים ומסלולים למטיבי לכת.
לרשות המטיילים יש בכניסה מזנון שמוכר בעיקר חטיפים, שתיה וארטיקים ופתוח בשעות הביקור בשמורה.
הכניסה לשמורה מותרת עד שעתיים לפני שעת הסגירה.

הפרטים הטכניים:

איך מגיעים: נוסעים בכביש עכו צפת, בצומת חנניה פונים לכיוון צפת בכביש מספר 866 . כקילומטר אחרי הכניסה למושב בית שמאי, פונים ימינה לדרך עפר ובה שלט המפנה לנחל עמוד, נוסעים כקילומטר עד למגרש חנייה, כאן מתחיל ומסתיים המסלול.

אורך המסלול: כ-4 ק"מ.

גילאים: לכל המשפחה (אם יש תינוקות  או פעוטות עד גיל 3 במשפחה רצוי להגיע עם מנשאים)

עונה מומלצת: כל השנה (אבל אין ספק שהאביב זו ה-תקופה).בנחל עמוד יש כמה מסלולים שכולם מתחילים מהמסלול האדום. מסלול הטיול ממשיך במורד הנחל על פי הסימון השחור ומתפצל לשביל נוסף שהינו השביל הכחול שמשקיף מלמעלה על הגיא היפה של נחל עמוד.

משפחתי הקטנה כוללת שני זעטוטים, הגדול בן דקה ל-3 והקטן בן 7 חודשים ולכן בחרנו הפעם לעשות את המסלול הקצר, כלומר את המסלול האדום ובפיצול בעין יקים המשכנו לאורכו של השביל השחור עד לאמת המים ובריכת האגירה ובחזרה לחניון באותה הדרך.

חשוב לדעת כי טיול עם ילדים קטנים אורך יותר זמן מהזמן הפורמלי של אותו מסלול, יש יותר עצירות שתיה, פיפי ומנוחה.
סה"כ משך הזמן שלקח לנו במסלול הקצר היה כ-3 שעות (כולל 2 עצירות קצרות).

הצפון שלנו תמיד מזמין ויפיפה, אבל המסלולים האהובים עלי הם מסלולי המים הכוללים נחלים ומפלים, כאשר ללא ספק נחל עמוד הוא אחד מהם.
בנחל עמוד זורמים מים כל ימות השנה, במספר נקודות ניתן לעשות עצירה לצורך טבילה במים הצוננים.
הצמחיה לאורך כל המסלול עוצרת נשימה, עצי השקדיה, הזית והגפן יוצרים פינות צל מקסימות להפסקות שתיה ומנוחה.
בתקופת האביב תהנו גם מפריחה הכוללת את פרחי הכלנית, הרקפת, היקינטון וגיבעונית הלבנון, כאשר לכל אלה מצטרפים אינספור פרחים נוספים בשלל צבעים.
אם אתם ברי מזל תוכלו אולי גם להכיר את עולם החי שיש באזור כגון שפני הסלעים, דורבנים וגירית מצויה.

מוקדי עניין עיקריים בנחל:

עין יקים - מעיין הנובע כל ימות השנה, ומסביבו עצי בוסתן, סימן ההיכר של המעיין הוא מבנה משאבות מבטון ועץ גדול של אגוז מלך, שמזמין לשבת בצלו.

משטרת עין תינה (עין יקים)- מבנה בטון נטוש ומחורר מקליעים שנבנה בימי המרד הערבי בשנות ה-30. הוא נועד לשמור על תחנת השאיבה שבעין יקים, הנובע למרגלות המדרון. באזור מבנה המשטרה ניתן לעשות עצירה ולהתבונן מסביב ולהבחין בצפת השוכנת מעבר לנחל עמוד ובנחל מירון, הנשפך לנחל עמוד.

עצי דולב - עצי ענק מהגדולים בישראל.

טחנות קמח עתיקות. 

חלקות הבוסתנים - ערוגות המושקות על-פי המסורת החקלאית ההררית ובניהן עצי לימון, תפוח, תמר, זית, שזיף, תאנה, רימון וכרמי גפנים .

מבטשה - זהו מבנה אבן גדול ששוחזר בחלקו ששימש מתקן לעיבוד צמר - תעשייה שבה עסקו בעבר יהודי צפת.

ברכת שכווי - ברכה יפהפייה ובה מי מעיין צלולים.


לסיכום, אני קוראת לכולם לקום מהכורסא החמימה, להניח את העיתון/איפד (החדשות יחכו לכם עד שתחזרו) תנעלו נעלי ספורט וצאו לטייל עם הילדים, לא משנה מה גיל הילדים.
אני תמיד אומרת למי שמספר לי שנולד לו תינוק ולכן הוא מטייל פחות, שהכי קל לטייל עם תינוקות, שמים את העוללים הקטנים במנשא ויאלה לדרך.
לפני היציאה לנחל עמוד קראתי אי שם ברחבי האינטרנט תגובות של אנשים שטוענים כי המסלול הזה קשה לילדים...אז אני רוצה לומר לכם שהכל תלוי בכם.

תכנון נכון של הציוד והמסלול יכול להפוך כל מסלול לחוויה משפחתית נהדרת.

אתן כמה טיפים בעניין:

כמו שכתבתי, אם יש לכם תינוקות תגיעו לכל מסלול עם מנשא, אם המסלול ארוך מעבירים מאחד לשני את המנשא בתורות. אצלנו בירידה לכיוון הנחל בעלי היה עם המנשא ובחזרה לקחתי את הקטנצ'יק עלי כך שלא היה קשה לאף אחד מאיתנו.

אם יש לכם ילדים עד גיל 3 והם לא רגילים ללכת מרחקים ארוכים קחו איתכם מנשא גב לטיולים, או פשוט תעשו יותר הפסקות, שזו הזדמנות נפלאה להרגע ולהנות מהטבע מסביב. אנחנו טיילנו עם בני בן ה-3 והוא עשה כמעט את כל המסלול בעצמו, אפילו את העליה בחזרה!

תלמדו את המסלול, תבדקו אם יש כמה אופציות ומה הכי מתאימה לכם (יש מסלולים שאף מותאמים לעגלת תינוק).

להביא אוכל מהבית, כמו פירות, ירקות סנדווצ'ים וכמובן מים.
חשוב! אל תשאירו אחריכם פסולת, תזכרו שיש עוד אנשים שרוצים להנות מהטבע המדהים הזה ואף אחד לא נהנה מלטייל ולראות שקית במבה בתוך הנחל. תשמרו על הטבע שלנו!

תגיעו מוקדם ככל האפשר, עם ילדים הטיול יארך זמן רב יותר וכמה שהטבע מדהים אתם ממש לא רוצים להתקע בשום מקום לקראת הערב עם הילדים.

לפני היציאה תמיד תבדקו האם מדובר במסלול מעגלי או שיש צורך להערך מראש ולהחנות רכב שיחכה בקצה המסלול.

תהנו! מילה שלי, הילדים בטוח יהנו ובסופ"ש הבא כבר לא יוותרו לכם על טיול במסלול חדש.


אין תגובות: